PIC18LF47K40-I/MV
Mfr.Part #
PIC18LF47K40-I/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 40UQFN
Stock
1
In Stock :
1
RAM Size :
3.6K x 8
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Bus Width :
8 bit
DAC Channels :
yes
Number of I/Os :
36 I/O
Additional Feature :
OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Base Product Number :
PIC18LF47K40
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
PWM Channels :
Flash
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Speed :
64MHz
HTS Code :
Supply Voltage :
3V
Has ADC :
Terminal Pitch :
0.4mm
Clock Frequency :
64MHz
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Format :
FIXED-POINT
On Chip Program ROM Width :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
On Chip Data RAM Width :
8
Integrated Cache :
No
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Terminal Position :
QUAD
Boundary Scan :
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
0.55mm
Surface Mount :
Length :
5mm
Packaging :
Tube
RAM (words) :
3728
Base Part Number :
PIC18LF47K40
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package :
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Width :
5mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Size :
128KB 64K x 16
Terminal Form :
NO LEAD
Number of I/O :
36
Bit Size :
16
Low Power Mode :
Screening Level :
TS 16949
8-Bit
Number of Timers :
7
Microchip
Number of External Interrupts :
3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Current-Max :
9.5mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
PIC® XLP™ 18K
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Datasheets
PIC18LF47K40-I/MV
Microchip Technology PIC18LF47K40-I/MV
Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF47K40-I/MV Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF47K40-I/MV is a highly capable and versatile 8-bit microcontroller designed to cater to a broad range of applications. Manufactured by Microchip Technology, this MCU is built on a high-performance architecture that includes 128KB of flash memory and operates at a voltage range from 1.8V to 3.6V. Its compact 40-UQFN package is designed for space-constrained applications, while offering robust functionality with low power consumption. Ideal for developers looking for scalable performance and memory options, the PIC18LF47K40-I/MV serves as a powerful solution for complex digital and analog system integration.
PIC18LF47K40-I/MV Features
  • 8-bit PIC Microcontroller
  • 128KB Flash Memory
  • 3,584 bytes of RAM
  • Low-power operation with a range of 1.8V to 3.6V