PIC18LF4685T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18LF4685T-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 44QFN
Microcontrollers
ECCN Code :
3A991.A.2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Supplies :
2.5/5V
Program Memory Size :
96KB 48K x 16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I/O :
36
Radiation Hardening :
8-Bit
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Terminations :
44
260
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
Internal
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Data Bus Width :
8B
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Speed :
40MHz
Number of Pins :
44
Watchdog Timer :
yes
Frequency :
40MHz
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC18LF4685
RAM Size :
3.25K x 8
Length :
8mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
CPU Family :
PIC
Device Core :
PWM Channels :
Series :
PIC® 18F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converter :
A/D 11x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Max Power Dissipation :
1W
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
On Chip Program ROM Width :
16
Package :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
Program Memory Type :
Flash
DAC Channels :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height Seated (Max) :
1mm