PIC18LF4680-I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18LF4680-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Bits :
8
Height :
1.05mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product :
MCU
RAM Size :
3.25K x 8
Packaging :
Tray
Speed :
40MHz
Mount :
Surface Mount
Has ADC :
yes
Lead Free :
Lead Free
Core Size :
8-Bit
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of A/D Converters :
1
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Terminal Form :
Gull wing
CPU Family :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Pin Count :
44
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Pbfree Code :
yes
Data Bus Width :
8B
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Status :
Active
Access Time :
40 μs
Number of I/Os :
44 I/O
Number of ADC Channels :
11
RoHS :
Details
Oscillator Type :
Internal
Device Core :
PIC
Series :
PIC® 18F
Bit Size :
8
Data Converter :
A/D 11x10b
Nominal Supply Current :
1.3mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Product Number :
PIC18LF4680
Package / Case :
44-TQFP
Number of PWM Channels :
2
Watchdog Timer :
Tradename :
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Program Memory Type :
Flash
Package :
Tray
Address Bus Width :
8B
Number of I/O :
36
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
64KB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
5V
Microchip
Terminal Position :
QUAD
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
REACH SVHC :
No SVHC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
44
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
EEPROM Size :
1K x 8
Core Processor :
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
6 Weeks
DMA Channels :
No
Frequency :
40MHz
Number of Pins :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Number of Timers/Counters :
4
Width :
10.1mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converters :
A/D 11x10b
Base Part Number :
PIC18LF4680
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
10.1mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA