PIC18LF45K22-I/PT
Mfr.Part #
PIC18LF45K22-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Stock
320
In Stock :
320
Microcontrollers
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of UART Channels :
2
Number of I/Os :
35
Watchdog Timer :
yes
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Height :
1.05mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS :
Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
44
Number of SPI Channels :
2
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tray
Package Type :
TQFP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
1.5K x 8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Type :
Flash
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
3V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of Ethernet Channels :
0
Base Part Number :
PIC18LF45K22
Base Product Number :
PIC18LF45
Data Bus Width :
8B
Mounting Style :
SMD/SMT
EEPROM Size :
256 x 8
Max Power Dissipation :
1W
Speed :
64MHz
Tradename :
PIC
Number of Bits :
8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Number of PWM Channels :
14
Pin Count :
44
Min Operating Temperature :
-40 °C
Frequency :
64MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Radiation Hardening :
No
Number of ADC Channels :
30
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of Pins :
Width :
10mm
Max Supply Voltage :
3.6 V
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 3.6 V
JESD-609 Code :
e3
Min Supply Voltage :
1.8 V
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Product :
MCU
Core Processor :
Number of I/O :
35
CPU Family :
Family Name :
PIC18LF
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Instruction Set Architecture :
RISC
Series :
PIC® XLP™ 18K
Number of I2C Channels :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Address Bus Width :
8B
Core Architecture :
Number of Timers/Counters :
7
Length :
10mm
Data Converters :
A/D 30x10b
Flash
Number of Programmable I/O :
36
Microchip
Package / Case :
44-TQFP
Package :
Tray
Schedule B :
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
5 Weeks
Surface Mount
Max Frequency :
64 MHz