PIC18LF458-I/P
Mfr.Part #
PIC18LF458-I/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Stock
48
In Stock :
48
Microcontrollers
Lead Free :
Lead Free
Memory Size :
32kB
Speed :
40MHz
Packaging :
Tube
Data Converter :
A/D 8x10b
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Base Part Number :
PIC18LF458
Width :
14.22mm
Number of Terminations :
40
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
Mounting Style :
Through Hole
Brand :
Number of Pins :
40
Supplier Device Package :
40-PDIP
Factory Lead Time :
5 Weeks
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Number of I2C Channels :
1
Frequency :
40MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RAM Size :
1.5K x 8
Data Converters :
A/D 8x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
CPU Family :
Supply Voltage :
4.5V
Series :
PIC® 18F
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
EEPROM Size :
256 x 8
Height :
4.06mm
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Tradename :
Base Product Number :
PIC18LF458
Number of I/O :
33
Bit Size :
8
Has ADC :
yes
Terminal Position :
Dual
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Number of ADC Channels :
8
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
Number of I/Os :
33 I/O
Number of PWM Channels :
5
Watchdog Timer :
yes
Length :
52.45mm
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Oscillator Type :
External
Max Power Dissipation :
1W
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Published :
2004
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
Access Time :
40 μs
Datasheets
PIC18LF458-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF458-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC18LF458, Number of Terminations:40, Number of Pins:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC18LF458-I/P pinout, PIC18LF458-I/P datasheet PDF, PIC18LF458-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF458-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.