PIC18LF452T-I/PT
Mfr.Part #
PIC18LF452T-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Oscillator Type :
External
Number of Pins :
44
Number of ADC Channels :
8 Channel
Package / Case :
44-TQFP
RAM Size :
1.5K x 8
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Position :
QUAD
Microchip
Height :
1 mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
8-bit Microcontrollers - MCU
ECCN Code :
3A991.A.2
Base Product Number :
PIC18LF452
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Style :
SMD/SMT
Interface Type :
I2C, MSSP, PSP, SPI, USART
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Speed :
40MHz
Height Seated (Max) :
1.2mm
Frequency :
40MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage :
4.5V
Length :
10mm
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Width :
10 mm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Brand :
DAC Channels :
No
Factory Lead Time :
5 Weeks
Data Converter :
A/D 8x10b
Product :
MCU
On Chip Program ROM Width :
16
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of I/Os :
34 I/O
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Watchdog Timer :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Published :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Supply Current-Max :
25mA
Power Supplies :
2.5/5V
Tradename :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
44
DMA Channels :
Core Processor :
PWM Channels :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/O :
34
Device Core :
Series :
PIC® 18F
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.8mm
Pin Count :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Access Time :
40 μs
Surface Mount
Memory Size :
32kB
Pbfree Code :
Base Part Number :
PIC18LF452
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V