PIC18LF4525T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18LF4525T-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN
Memory Size :
48kB
Number of ADC Channels :
13 Channel
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Watchdog Timer :
Number of I/O :
36
Interfaces :
SPI/I2C/USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
yes
Lead Free :
Lead Free
Access Time :
40 μs
EEPROM Size :
1K x 8
Data Converters :
A/D 13x10b
Program Memory Size :
48KB 24K x 16
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Tradename :
PIC
Published :
CPU Family :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Device Core :
Data Converter :
A/D 13x10b
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product :
MCU
Base Part Number :
PIC18LF4525
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Frequency :
40MHz
Width :
8 mm
Pin Count :
Length :
8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of I/Os :
36 I/O
Speed :
40MHz
Height :
0.88 mm
Height Seated (Max) :
1mm
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Series :
PIC® 18F
ECCN Code :
3A991.A.2
RAM Size :
3.8K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e3
PWM Channels :
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Current-Max :
25mA