PIC18LF452-I/ML
Mfr.Part #
PIC18LF452-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Max Power Dissipation :
1W
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
44
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Speed :
40MHz
Published :
Brand :
Number of I/O :
34
Package :
Tube
Tradename :
PIC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
RAM Size :
1.5K x 8
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Access Time :
40 μs
No
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of ADC Channels :
8 Channel
Base Part Number :
PIC18LF452
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Terminal Position :
QUAD
Interface Type :
I2C, MSSP, PSP, SPI, USART
Height :
0.88 mm
Series :
PIC® 18F
Width :
8 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
EEPROM Size :
256 x 8
Base Product Number :
PIC18LF452
Data Converter :
A/D 8x10b
Supply Voltage :
4.5V
Number of I/Os :
34 I/O
Number of PWM Channels :
2
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Packaging :
Tube
Length :
8 mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Oscillator Type :
External
Frequency :
40MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA