PIC18LF43K22T-I/PT
Mfr.Part #
PIC18LF43K22T-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Speed :
64MHz
Pin Count :
44
Number of Pins :
44
Number of I/O :
35
Max Power Dissipation :
1W
Bit Size :
8
CPU Family :
PIC
Base Product Number :
PIC18LF43
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
44-TQFP
DMA Channels :
No
PWM Channels :
MICROCONTROLLER, RISC
Memory Size :
8kB
Data Converter :
A/D 30x10b
JESD-609 Code :
e3
Data Bus Width :
8B
Length :
10mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
5 Weeks
Oscillator Type :
Internal
Number of ADC Channels :
30
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Programmable I/O :
36
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Number of Bits :
8
Package :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Timers/Counters :
7
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 30x10b
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Frequency :
64MHz
Has ADC :
Width :
10mm
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
RAM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.05mm
Number of A/D Converters :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
3V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA