PIC18LF43K22-I/MV
Mfr.Part #
PIC18LF43K22-I/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40UQFN
Stock
333
In Stock :
333
Microcontrollers
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Pitch :
0.4mm
8-Bit
Height :
0.48 mm
Max Power Dissipation :
1W
Number of Pins :
40
Packaging :
Tube
Radiation Hardening :
No
Frequency :
64MHz
EEPROM Size :
256 x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Device Core :
PIC
Factory Lead Time :
1 Weeks
Data Converters :
A/D 30x10b
Microchip
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Number of ADC Channels :
28 Channel
Speed :
64MHz
Tradename :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
3A001.A.3
Data Bus Width :
8B
Core Processor :
RoHS :
Details
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC18LF43
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
QUAD
yes
CPU Family :
Memory Size :
8kB
Has ADC :
yes
Pin Count :
Number of Programmable I/O :
36
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
ALSO OPERATES 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 20 MHZ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Brand :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
0.55mm
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Base Part Number :
PIC18LF43K22
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Number of Timers/Counters :
7
HTS Code :
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Data Converter :
A/D 30x10b
RAM Size :
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Length :
5mm
Watchdog Timer :
Published :
2012
Flash
Power Supplies :
2/3.3V
Number of Terminations :
Width :
5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage :
3V
Number of I/O :
35
Oscillator Type :
Internal
Supply Current-Max :
12mA