PIC18LF2680T-I/SO
Mfr.Part #
PIC18LF2680T-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
Height :
2.31 mm
Base Part Number :
PIC18LF2680
Length :
17.87mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converters :
A/D 8x10b
On Chip Program ROM Width :
16
Brand :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Size :
64KB
Number of Pins :
28
Lead Free
ROM (words) :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
PWM Channels :
yes
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of ADC Channels :
8 Channel
Width :
7.49 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Size :
8-Bit
Microchip
Pin Count :
28
Data Bus Width :
8B
Published :
EEPROM Size :
1K x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Speed :
40MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Packaging :
Tape and Reel (TR)
CPU Family :
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Base Product Number :
PIC18LF2680
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Position :
Dual
Frequency :
40MHz
Access Time :
40 μs
Number of I/Os :
28 I/O
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
DMA Channels :
No
RoHS :
Details
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Supplier Device Package :
28-SOIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor :
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
PIC® 18F
Max Power Dissipation :
1W
Has ADC :
Number of I/O :
25
Product :
MCU
Terminal Pitch :
1.27mm
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
Number of Timers/Counters :
4
Factory Lead Time :
7 Weeks
Watchdog Timer :
Number of Terminations :
Data Converter :
A/D 8x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
3A991.A.2
RAM Size :
3.25K x 8
Power Supplies :
2.5/5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Tradename :
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PIC18LF2680T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF2680T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC18LF2680, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, PIC18LF2680T-I/SO pinout, PIC18LF2680T-I/SO datasheet PDF, PIC18LF2680T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF2680T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.