PIC18LF25J10-I/SS
Mfr.Part #
PIC18LF25J10-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
Stock
4
In Stock :
4
Microcontrollers
RoHS :
Details
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Base Part Number :
PIC18LF25J10
Supply Current-Max :
22mA
Pin Count :
28
Speed :
40MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Power Supplies :
2.5V
Memory Size :
32kB
Length :
10.2mm
Published :
2006
Data Converter :
A/D 10x10b
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
2mm
Access Time :
40 μs
Terminal Pitch :
0.65mm
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Base Product Number :
PIC18LF25
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
EEPROM Size :
Interface Type :
EUSART, I2C, SPIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Supplier Device Package :
28-SSOP
Width :
5.3 mm
Packaging :
Tube
Data Converters :
A/D 10x10b
Number of Pins :
28
RAM Size :
1K x 8
Number of Timers/Counters :
3
yes
Height :
1.75 mm
Surface Mount
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Number of I/Os :
21 I/O
Max Power Dissipation :
1W
Core Size :
8-Bit
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/O :
21
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Series :
PIC® 18J
Product :
MCU
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Position :
Dual
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Bit Size :
8
Microchip
Pbfree Code :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Form :
Gull wing
Tradename :
Package :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of ADC Channels :
10 Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
40MHz
Supply Voltage :
2.5V
Datasheets
PIC18LF25J10-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF25J10-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC18LF25J10, Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC18LF25J10-I/SS pinout, PIC18LF25J10-I/SS datasheet PDF, PIC18LF25J10-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF25J10-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.