PIC18LF2510-I/ML
Mfr.Part #
PIC18LF2510-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN
Microcontrollers
Device Core :
PIC
Packaging :
Tube
Terminal Position :
QUAD
Speed :
40MHz
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Max Power Dissipation :
1W
Base Product Number :
PIC18LF2510
Base Part Number :
PIC18LF2510
CPU Family :
PIC
Factory Lead Time :
13 Weeks
Bit Size :
8
RAM Size :
1.5K x 8
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Access Time :
40 μs
Number of Pins :
28
Height :
950μm
Tradename :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Package :
Tube
Data Converter :
A/D 10x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Surface Mount
Memory Size :
32kB
Power Supplies :
2/5.5V
EEPROM Size :
Number of Timers/Counters :
4
Length :
6mm
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Converters :
A/D 10x10b
Microchip
Number of I2C Channels :
1
Pin Count :
Terminal Pitch :
0.65mm
Width :
6mm
Number of I/O :
25
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
JESD-609 Code :
e3
DMA Channels :
No
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Lead Free :
Lead Free
Published :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of ADC Channels :
10
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
MCU
Watchdog Timer :
Radiation Hardening :
No
Data Bus Width :
8B
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supply Voltage :
5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Series :
PIC® 18F
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Type :
Flash
Frequency :
40MHz