PIC18LF2480-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18LF2480-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Mounting Style :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max Power Dissipation :
1W
Package :
Tube
Number of Terminations :
28
Core Size :
8-Bit
Product Status :
Active
Packaging :
Tube
Height Seated (Max) :
1mm
Base Part Number :
PIC18LF2480
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
DAC Channels :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
PIC18LF2480
Factory Lead Time :
13 Weeks
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Product :
MCU
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Data Bus Width :
8B
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converter :
A/D 8x10b
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Lead Free :
Lead Free
Speed :
40MHz
Has ADC :
yes
Core Processor :
PIC
Bit Size :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RAM Size :
768 x 8
PWM Channels :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Oscillator Type :
Internal
DMA Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/O :
25
Data Converters :
A/D 8x10b
Watchdog Timer :
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Power Supplies :
2.5/5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
28
EEPROM Size :
256 x 8
Memory Size :
16kB
ROM (words) :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
Tradename :
PIC
Series :
PIC® 18F
Height :
0.88 mm
RoHS :
Details
Number of ADC Channels :
8 Channel
Published :
CPU Family :
Terminal Pitch :
0.65mm
Microchip
Access Time :
40 μs
Frequency :
40MHz
Supply Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Timers/Counters :
4
Device Core :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/Os :
25 I/O
Brand :
ECCN Code :
EAR99
Length :
6mm
Terminal Position :
QUAD
On Chip Program ROM Width :
16
Number of Pins :
Width :
6 mm