PIC18LF2458-I/SO
Mfr.Part #
PIC18LF2458-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
Number of I/O :
24
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Max Operating Temperature :
85 °C
DAC Channels :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Terminations :
28
Terminal Pitch :
1.27mm
RoHS :
Compliant
Max Supply Voltage :
5.5 V
4
Number of Programmable I/O :
24
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
Supply Voltage :
5V
Series :
PIC® 18F
Data Bus Width :
8B
Memory Type :
Flash
Number of Pins :
28
Terminal Form :
Gull wing
CPU Family :
PIC
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Frequency :
48 MHz
JESD-609 Code :
e3
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Memory Size :
24KB
Oscillator Type :
Internal
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Program Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB
Mount :
Terminal Position :
Dual
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Factory Lead Time :
20 Weeks
Core Size :
8-Bit
Base Product Number :
PIC18LF2458
Package :
Tube
RAM Size :
2K x 8
Packaging :
Tube
Frequency :
48MHz
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
yes
Power Supplies :
2.5/5V
Speed :
48MHz
Has ADC :
Max Power Dissipation :
1W
Device Core :
Data Converters :
A/D 10x12b
Length :
17.9mm
On Chip Program ROM Width :
16
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
EEPROM Size :
256 x 8
Product Status :
Active
Height Seated (Max) :
2.65mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Pin Count :
ECCN Code :
3A991.A.2
Base Part Number :
PIC18LF2458
Radiation Hardening :
Supplier Device Package :
28-SOIC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Supply Voltage :
2 V
Core Architecture :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Program Memory Size :
24KB 12K x 16
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Data Converter :
A/D 10x12b
Datasheets
PIC18LF2458-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF2458-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC18LF2458, PIC18LF2458-I/SO pinout, PIC18LF2458-I/SO datasheet PDF, PIC18LF2458-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF2458-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.