PIC18LF23K22T-I/SO
Mfr.Part #
PIC18LF23K22T-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC
8
Pin Count :
28
Number of Timers/Counters :
7
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
7.493mm
Number of Bits :
8
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
RAM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supply Voltage :
3V
Package :
Tape and Reel (TR)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Watchdog Timer :
Flash
Number of A/D Converters :
2
Speed :
64MHz
Memory Size :
8kB
Base Product Number :
PIC18LF23
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Pbfree Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
CPU Family :
PIC
Number of ADC Channels :
19
Device Core :
PIC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Number of Programmable I/O :
25
Data Converter :
A/D 19x10b
Core Processor :
Data Converters :
A/D 19x10b
Gull wing
Number of Pins :
28
Max Power Dissipation :
1W
Series :
PIC® XLP™ 18K
ROM (words) :
Base Part Number :
PIC18LF23K22
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
28-SOIC
Mount :
Surface Mount
Number of I/O :
24
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
17.8816mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.3622mm
Radiation Hardening :
Number of Terminations :
Frequency :
64MHz
Data Bus Width :
8B
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF23K22T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:28, Base Part Number:PIC18LF23K22, Number of Terminations:28, PIC18LF23K22T-I/SO pinout, PIC18LF23K22T-I/SO datasheet PDF, PIC18LF23K22T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF23K22T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.