PIC18LF2321-I/ML
Mfr.Part #
PIC18LF2321-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN
Microcontrollers
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Data Converters :
A/D 10x10b
Number of ADC Channels :
10 Channel
Watchdog Timer :
yes
Package :
Tube
Speed :
40MHz
Terminal Position :
QUAD
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.65mm
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
RoHS :
Details
Pin Count :
28
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/Os :
25 I/O
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
PIC18LF2321
Brand :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
5V
Frequency :
40MHz
Pbfree Code :
yes
On Chip Program ROM Width :
16
Supply Current-Max :
23mA
Series :
PIC® 18F
Oscillator Type :
Internal
CPU Family :
PIC
PWM Channels :
Width :
6 mm
Has ADC :
Access Time :
40 μs
EEPROM Size :
256 x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Device Core :
Microchip
Tradename :
Memory Size :
8kB
Packaging :
Tube
Height :
0.88 mm
Power Supplies :
2/5.5V
Length :
6mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Number of Terminations :
28
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mount :
Number of Pins :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V