PIC18F8621-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F8621-I/PT
Package / Case
80-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP
Stock
401
In Stock :
401
Microcontrollers
Min Supply Voltage :
4.2 V
Length :
12.25mm
Schedule B :
8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000
Operating Supply Voltage :
5V
Package :
Tray
REACH SVHC :
No SVHC
Pin Count :
80
Number of I/Os :
69 I/O
Max Power Dissipation :
1W
Frequency :
40MHz
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Width :
12.25mm
Max Operating Temperature :
85 °C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
3.75K x 8
QUAD
Interface :
EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Core Architecture :
PIC
Published :
2003
Min Operating Temperature :
-40 °C
Memory Size :
64KB
Supply Voltage :
5V
Access Time :
40 μs
Number of I/O :
69
Number of External Interrupts :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
80
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
MCU
Device Core :
Radiation Hardening :
No
Data Converters :
A/D 16x10b
Tradename :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Serial I/Os :
2
Number of I2C Channels :
1
Data Bus Width :
8B
Number of SPI Channels :
1
Bit Size :
8
Memory Type :
Flash
Package / Case :
80-TQFP
Base Part Number :
PIC18F8621
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supplier Device Package :
80-TQFP (12x12)
Surface Mount :
yes
Integrated Cache :
Data Converter :
A/D 16x10b
ECCN Code :
EAR99
Number of PWM Channels :
14
Number of Timers/Counters :
5
Low Power Mode :
Oscillator Type :
External
Lead Pitch :
500μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Programmable I/O :
69
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Packaging :
Tray
Max Frequency :
40 MHz
Series :
PIC® 18F
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Active
Watchdog Timer :
Format :
FIXED-POINT
Surface Mount
Power Supplies :
5V
Core Size :
8-Bit
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.05mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Speed :
40MHz
Number of Bits :
8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Factory Lead Time :
7 Weeks
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Base Product Number :
PIC18F8621
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Datasheets
PIC18F8621-I/PT
Microchip Technology PIC18F8621-I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F8621-I/PT Overview
PIC18F8621-I/PT Features
The PIC18F8621-I/PT microcontroller includes several key features that make it an exceptional choice for a wide array of applications. It supports up to 10 MIPS (million instructions per second) performance at 40 MHz, comes with 3936 bytes of RAM, and its 64KB of flash memory is a significant resource for robust applications. The device operates at 2.0-5.5V, making it versatile for different hardware setups. Additionally, it offers enhanced peripherals like a 10-bit, 13-channel ADC, multiple communication interfaces including SPI, I2C, and UART, and PWM outputs, which are essential for control applications.