PIC18F67K90-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F67K90-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
64
Height :
1.05mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Min Supply Voltage :
1.8 V
Factory Lead Time :
6 Weeks
16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Pin Count :
64
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Supply Voltage :
5.5 V
CPU Family :
PIC
Frequency :
64MHz
Schedule B :
Number of Terminations :
Package :
Tray
Terminal Pitch :
0.5mm
Base Part Number :
PIC18F67K90
Package / Case :
64-TQFP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Additional Feature :
OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
SMD/SMT
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
PWM Channels :
yes
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
1W
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Max Frequency :
64 MHz
Min Operating Temperature :
-40 °C
Interface Type :
I2C, SPI
Core Architecture :
PIC
Memory Size :
128kB
Width :
10mm
Speed :
64MHz
Data Bus Width :
8B
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Tradename :
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
85 °C
Watchdog Timer :
yes
Published :
Number of Programmable I/O :
53
Length :
10mm
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
4K x 8
Microchip Technology / Atmel
Memory Type :
Series :
PIC® XLP™ 18K
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Base Product Number :
PIC18F67
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V