PIC18F6621-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F6621-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Microcontrollers
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Power Supplies :
5V
Series :
PIC® 18F
Package :
Tray
Data Converters :
A/D 12x10b
Speed :
40MHz
Number of I/Os :
53
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Integrated Cache :
No
ECCN Code :
EAR99
Program Memory Type :
Flash
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I2C Channels :
1
Length :
10mm
Number of Programmable I/O :
53
Width :
10mm
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Number of Ethernet Channels :
1
Oscillator Type :
External
Core Processor :
PIC
Number of A/D Converters :
Nominal Supply Current :
4mA
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
5V
Data Converter :
A/D 12x10b
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of SPI Channels :
Number of Bits :
8
Bit Size :
8
RoHS :
Compliant
Radiation Hardening :
No
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency :
40MHz
Address Bus Width :
8B
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Serial I/Os :
2
Number of Pins :
64
Product :
MCU
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Lead Free :
Lead Free
Published :
Surface Mount :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/O :
Number of Terminations :
64
Number of UART Channels :
2
Max Supply Voltage :
5.5 V
Max Frequency :
40 MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Form :
Gull wing
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Timers/Counters :
5
Mounting Type :
Surface Mount
Low Power Mode :
Number of External Interrupts :
4
Min Operating Temperature :
-40 °C
Lead Pitch :
500μm
Access Time :
40 μs
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Size :
8-Bit
Pin Count :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Memory Size :
64KB
Base Product Number :
PIC18F6621
Package / Case :
64-TQFP
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
85 °C
Microchip
DMA Channels :
Memory Type :
Flash
RAM Size :
3.75K x 8
Max Power Dissipation :
1W
Format :
FIXED-POINT
Has ADC :
Number of ADC Channels :
12
Min Supply Voltage :
4.2 V
Base Part Number :
PIC18F6621
Terminal Position :
QUAD
Number of PWM Channels :
14
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Bus Width :
8B
Tradename :
PIC
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Core Architecture :
Height :
1.05mm