PIC18F65K22T-I/MR
Mfr.Part #
PIC18F65K22T-I/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64VQFN
Microcontrollers
Mount :
Surface Mount
Number of ADC Channels :
16
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Published :
Base Part Number :
PIC18F65K22
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Terminations :
64
Series :
PIC® XLP™ 18K
Core Size :
8-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
64
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Height :
950μm
Number of I/O :
53
Data Converters :
A/D 16x12b
Length :
9mm
Number of Pins :
Factory Lead Time :
5 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
32kB
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Width :
9mm
Supply Voltage :
3.3V
Oscillator Type :
Internal
DMA Channels :
No
Core Processor :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Frequency :
64MHz
Terminal Position :
QUAD
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RAM Size :
2K x 8
Operating Supply Voltage :
5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
CPU Family :
PIC
Number of Timers/Counters :
8
Qualification Status :
Not Qualified
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Device Core :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Base Product Number :
PIC18F65
PWM Channels :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bit Size :
32
Flash
Number of I2C Channels :
2
Data Bus Width :
8B
ECCN Code :
EAR99
Data Converter :
A/D 16x12b
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Speed :
64MHz