PIC18F57Q84-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F57Q84-I/PT
Package / Case
48-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 48TQFP
Speed :
64MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
I2S :
Base Product Number :
PIC18F57
DAC Channels :
1
Maximum CPU Frequency (MHz) :
64
RoHS :
Details
Instruction Set Architecture :
RISC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
ECCN (US) :
EAR99
Microchip
Ethernet :
SPI :
2
Oscillator Type :
Internal
Data Bus Width (bit) :
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Device Core :
PIC
Mounting Type :
SMD
USART :
8-bit Microcontrollers - MCU
Typical Operating Supply Voltage (V) :
Number of DACs :
Single
EEPROM Size :
1K x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package Type :
TQFP
Number of I/Os :
44 I/O
Package / Case :
48-TQFP
Package :
Tray
Supplier Device Package :
48-TQFP (7x7)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Style :
SMD/SMT
Family Name :
PIC18
I2C :
1
Number of ADCs :
Single
Data Converters :
A/D 35x12b; D/A 1x8b
Series :
PIC® 18F
Packaging :
Tray
Pin Count :
48
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Core Architecture :
PIC
Core Processor :
Minimum Operating Supply Voltage (V) :
1.8
ADC Resolution (bit) :
12
Core Size :
8-Bit
USB :
Interface Type :
I2C/SPI/UART
DAC Resolution (bit) :
8
Maximum Clock Rate (MHz) :
64
Supplier Temperature Grade :
Industrial
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O :
44
Maximum Operating Supply Voltage (V) :
5.5
Program Memory Size :
128kB
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V