PIC18F47K42T-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F47K42T-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Microcontrollers
Integrated Cache :
No
Height Seated (Max) :
1.2mm
Supply Voltage :
3V
RAM (words) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
yes
On Chip Program ROM Width :
16
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
DAC Channels :
yes
Width :
10mm
RAM Size :
8K x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Processor :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Microchip
Terminal Pitch :
0.8mm
DAC Resolution :
5 bit
Tradename :
PIC
Surface Mount :
Format :
FIXED POINT
RoHS :
Details
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Low Power Mode :
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of DMA Channels :
2
Product Status :
Active
Bit Size :
8
On Chip Data RAM Width :
8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of External Interrupts :
3
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Current-Max :
18mA
Number of I/Os :
36 I/O
8 bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Published :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Timers :
7
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Has ADC :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
35 Channel
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount
HTS Code :
Terminal Position :
QUAD
Data Converter :
A/D 35x12b; D/A 1x5b
Boundary Scan :
No
Interface Type :
I2C, RS-232, RS-485, SMBus, SPI, UART
Program Memory Size :
128KB 64K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of Serial I/Os :
2
Base Part Number :
PIC18F47K42
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Series :
PIC® XLP™ 18K
Speed :
64MHz
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Length :
10mm
44-TQFP (10x10)
DMA Channels :
Package / Case :
44-TQFP
Number of Terminations :
44
EEPROM Size :
1K x 8
Data Converters :
A/D 35x12b; D/A 1x5b
Program Memory Type :
Flash
Clock Frequency :
64MHz