PIC18F47K40-I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F47K40-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Low Power Mode :
yes
Oscillator Type :
Internal
Number of I2C Channels :
2
Program Memory Size :
128KB 64K x 16
Microchip
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
On Chip Data RAM Width :
8
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of External Interrupts :
3
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
No
DAC Resolution :
5 bit
Width :
10mm
Supply Voltage :
3V
Base Product Number :
PIC18F47
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Program Memory Type :
Flash
HTS Code :
Format :
FIXED-POINT
Number of I/Os :
36 I/O
Additional Feature :
OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Surface Mount :
yes
Length :
10mm
RoHS :
Details
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
64MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Number of ADC Channels :
35 Channel
Height :
1.05mm
EEPROM Size :
1K x 8
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of Timers :
7
Number of I/O :
36
Number of SPI Channels :
2
DAC Channels :
Number of UART Channels :
Core Processor :
PIC
PWM Channels :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
44
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Published :
Height Seated (Max) :
1.2mm
Frequency :
64MHz
On Chip Program ROM Width :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package Type :
TQFP
Interface Type :
I2C, EUSART, SPI
Package / Case :
44-TQFP
Data Bus Width :
8bit
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
QUAD
Core Size :
8-Bit
Package :
Tray
Tradename :
PIC
Series :
PIC® XLP™ 18K
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of Timers/Counters :
4 Timer
Screening Level :
TS 16949
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Number of Terminations :
44
Interfaces :
EUSART, I2C, SPI
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Packaging :
Tray
Integrated Cache :
No
Memory Size :
128kB
Family Name :
PIC18F
Product Status :
Active
Product :
MCU
Device Core :
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
RAM (words) :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Has ADC :
Base Part Number :
PIC18F47K40
Boundary Scan :
Supply Current-Max :
9.5mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Bit Size :
16
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Data Converters :
A/D 35x10b, D/A 1x5b
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification :
RAM Size :
3.6K x 8
Datasheets
PIC18F47K40-I/PT
Microchip Technology PIC18F47K40-I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F47K40-I/PT Overview
PIC18F47K40-I/PT Features
This microcontroller boasts advanced features that enhance its utility in diverse applications, such as: - A substantial 128KB flash memory which facilitates extensive code development and data storage. - Low-power consumption modes that ensure energy efficiency, crucial for battery-operated devices. - Enhanced peripherals including multiple communication interfaces such as SPI, I2C, and UART for versatile connectivity options. - 12-bit, 28-channel ADC which allows for precise analog to digital conversion, supporting sophisticated sensor integration. - Operational stability over a wide voltage range from 1.8V to 5.5V, providing flexible power management solutions.