PIC18F46K80T-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F46K80T-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Timers/Counters :
5
PIC
Radiation Hardening :
Number of I/Os :
35 I/O
Connectivity :
ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Base Part Number :
PIC18F46K80
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
PIC18F46
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
10mm
Number of SPI Channels :
1
Number of I/O :
35
Mounting Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Number of UART Channels :
2
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Data Converter :
A/D 11x12b
Device Core :
PIC
Speed :
64MHz
Oscillator Type :
Internal
Interface :
CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Terminal Position :
QUAD
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Terminal Form :
Gull wing
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
RAM Size :
3.6K x 8
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Core Processor :
Pin Count :
44
Height :
1.05mm
Data Bus Width :
8B
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Bit Size :
8
Max Power Dissipation :
1W
Number of ADC Channels :
11
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Package / Case :
44-TQFP
Qualification :
Supply Voltage :
3.3V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
Length :
10mm
Number of Pins :
CPU Family :
Number of Bits :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Series :
PIC® XLP™ 18K
Watchdog Timer :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Memory Size :
64KB
Frequency :
64MHz