PIC18F4682-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4682-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 44QFN
Brand :
Product Type :
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Max Frequency :
40MHz
Max Power Dissipation :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Min Supply Voltage :
4.5V
Memory Type :
Flash
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Memory Size :
80kB
Number of Timers/Counters :
4
Number of I/Os :
44 I/O
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Core Size :
8-Bit
Product :
MCU
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
5V
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max Operating Temperature :
85°C
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Min Operating Temperature :
-40°C
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Max Supply Voltage :
5.5V
Tradename :
PIC
Length :
8 mm
Core Architecture :
Program Memory Size :
80KB 40K x 16
Speed :
40MHz
Width :
8 mm
Height :
0.88 mm
Number of ADC Channels :
11 Channel
Access Time :
40 μs
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Device Core :
Package :
Tube
Series :
PIC® 18F
Base Part Number :
PIC18F4682
Factory Lead Time :
6 Weeks
Frequency :
40MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA