PIC18F4515T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4515T-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN
Max Power Dissipation :
1W
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
QUAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Memory Type :
Flash
Height Seated (Max) :
1mm
Data Converters :
A/D 13x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Frequency :
40MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Program Memory Size :
48KB 24K x 16
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC18F4515
Data Converter :
A/D 13x10b
Number of Programmable I/O :
36
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Architecture :
8
Min Supply Voltage :
4.2 V
RoHS :
Compliant
RAM Size :
3.8K x 8
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Number of I/O :
36
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
40MHz
DMA Channels :
No
Max Operating Temperature :
85 °C
Base Product Number :
PIC18F4515
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product Status :
Obsolete
Terminal Pitch :
0.65mm
Oscillator Type :
Internal
Max Supply Voltage :
5.5 V
Length :
8mm
Series :
PIC® 18F
On Chip Program ROM Width :
16
Max Frequency :
40 MHz
PWM Channels :
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Supply Voltage :
5V
Number of Timers/Counters :
4
Memory Size :
48kB
Watchdog Timer :
Min Operating Temperature :
-40 °C