PIC18F44K20T-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F44K20T-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
On Chip Program ROM Width :
16
Number of Pins :
44
EEPROM Size :
256 x 8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Length :
10mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
6 Weeks
Frequency :
64MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of ADC Channels :
14 Channel
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of Timers/Counters :
4
Series :
PIC® XLP™ 18K
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Base Part Number :
PIC18F44K20
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Max Power Dissipation :
1W
Number of I/O :
35
Mount :
Surface Mount
Number of Programmable I/O :
36
PIC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Product :
MCU
Power Supplies :
2/3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
1.2mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
PIC
ECCN Code :
3A991.A.2
Microchip
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
ROM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-609 Code :
e3
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Bus Width :
8B
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
44-TQFP
Base Product Number :
PIC18F44
Height :
1 mm
Number of I/Os :
36 I/O
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
A/D 14x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Bit Size :
8
Published :
Core Size :
8-Bit
CPU Family :
Terminal Pitch :
0.8mm
Speed :
64MHz
Number of Terminations :
44
Tradename :
RAM Size :
768 x 8
DAC Channels :
No
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Memory Size :
16kB
RoHS :
Details
Pin Count :
Data Converter :
A/D 14x10b
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 20 MHZ
PWM Channels :
yes
Has ADC :
Active
Terminal Position :
QUAD
Pbfree Code :
Mounting Style :
SMD/SMT
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
DMA Channels :
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Width :
10 mm
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Watchdog Timer :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Supply Current-Max :
15mA