PIC18F43K20T-I/MV
Mfr.Part #
PIC18F43K20T-I/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40UQFN
Microcontrollers
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Memory Size :
8kB
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Published :
Number of Pins :
40
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
EEPROM Size :
256 x 8
Terminal Position :
QUAD
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Core Size :
8-Bit
DAC Channels :
No
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MIN SUPPLY FOR 16 MHZ AND OPERATES AT 2V FOR 20 MHZ
Data Bus Width :
8B
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
PIC18F43K20
Number of I/O :
35
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
PWM Channels :
yes
Number of Terminations :
40
Oscillator Type :
Internal
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Product Number :
PIC18F43
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Type :
Surface Mount
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Factory Lead Time :
16 Weeks
Speed :
64MHz
Supply Voltage :
3.3V
DMA Channels :
No
Watchdog Timer :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART, USB
Device Core :
PIC
Length :
5mm
Data Converter :
A/D 14x10b
RAM Size :
512 x 8
Frequency :
64MHz
Program Memory Type :
Flash
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height Seated (Max) :
0.55mm