PIC18F4320-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4320-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN
Microcontrollers
REACH SVHC :
No SVHC
Access Time :
40 μs
Factory Lead Time :
2 Weeks
CPU Family :
PIC
Watchdog Timer :
yes
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Bus Width :
8B
Mount :
Surface Mount
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Data Converter :
A/D 13x10b
Base Product Number :
PIC18F4320
Program Memory Type :
Flash
Brand :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
36 I/O
Power Supplies :
5V
Length :
8mm
Bit Size :
8
Width :
8 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Lead Free :
Lead Free
Oscillator Type :
Internal
JESD-609 Code :
e3
DMA Channels :
No
Frequency :
40MHz
Memory Size :
8kB
Pbfree Code :
yes
Microchip
Max Power Dissipation :
1W
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of ADC Channels :
13 Channel
RAM Size :
512 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PIC® 18F
RoHS :
Details
Number of PWM Channels :
2
Height Seated (Max) :
1mm
Number of I/O :
36
Product Status :
Active
Terminal Position :
QUAD
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Packaging :
Tube
ROM (words) :
Number of Terminations :
44
Speed :
40MHz
Number of Timers/Counters :
5
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Package :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Tradename :
PIC
Pin Count :
44
On Chip Program ROM Width :
16
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Operating Supply Voltage :
5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC18F4320
Height :
0.88 mm
Number of Pins :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Core Processor :
DAC Channels :
EEPROM Size :
256 x 8
Device Core :
Product :
MCU
Data Converters :
A/D 13x10b
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Has ADC :
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Contact Plating :
Tin
Datasheets
PIC18F4320-I/ML
Microchip Technology PIC18F4320-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4320-I/ML Overview
PIC18F4320-I/ML Features
The PIC18F4320-I/ML boasts a variety of features that enhance its functionality and utility. Key features include an extended instruction set for efficient code compilation, 256 bytes of EEPROM, and 1K bytes of RAM. Its 10-bit, 13-channel Analog-to-Digital Converter (ADC) ensures precise sensor readings, while multiple communication protocols like USART, SPI, and I²C expand its interfacing capabilities. Additionally, it supports up to 25 MHz clock speed, enhancing processing power for complex tasks.