PIC18F27K42-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F27K42-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28QFN
Stock
974
In Stock :
974
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
PIC
RoHS :
Details
PWM Channels :
yes
Height :
1 mm
Has ADC :
yes
Qualification :
DMA Channels :
Microchip
Number of A/D Converters :
1
Length :
6mm
Number of PWM Channels :
4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Screening Level :
TS 16949
Max Operating Temperature :
85 °C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Ambient Temperature Range High :
85 °C
Max Junction Temperature (Tj) :
150 °C
Number of SPI Channels :
1
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Terminations :
28
Data Bus Width :
8 bit
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Maximum Operating Temperature :
Terminal Form :
NO LEAD
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
HTS Code :
Base Product Number :
PIC18F27
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Memory Size :
128 kb
Series :
PIC® XLP™ 18K
Product :
MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
DAC Channels :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
EEPROM Size :
1K x 8
Min Operating Temperature :
-40 °C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of I/O :
25
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/Os :
25 I/O
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Converter :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Interface Type :
I2C, RS-232, RS-485, SMBus, SPI, UART
Tradename :
PIC
Min Supply Voltage :
2.3 V
On Chip Program ROM Width :
8
Number of Timers/Counters :
7
Max Supply Voltage :
5.5 V
Data Converters :
A/D 24x12b, D/A 1x5b
Package :
Tube
Packaging :
Tube
Core Architecture :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Oscillator Type :
Internal
Interfaces :
I2C, SPI, UART
Mounting Style :
SMD/SMT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Memory Type :
Flash
Product Status :
Active
Number of I2C Channels :
2
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of ADC Channels :
24 Channel
Interface :
I2C, LIN, RS-232, RS-485, SMBus, SPI, UART
Supply Voltage :
3V
Height Seated (Max) :
1mm
Published :
2018
Core Size :
8-Bit
Width :
6mm
Program Memory Size :
128KB 64K x 16
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.5VMIN @ 32MHZ AND 2.3VMIN @ 16MHZ
Surface Mount :
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Frequency :
64 MHz
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.65mm
Base Part Number :
PIC18F27K42
RAM Size :
8K x 8
Number of UART Channels :
2
DAC Resolution :
5 bit
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Clock Frequency :
64MHz
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Speed :
64MHz