PIC18F26Q10-I/STX
Mfr.Part #
PIC18F26Q10-I/STX
Package / Case
28-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28VQFN
Microcontrollers
DAC Resolution :
5 bit
Packaging :
Tube
Data Converters :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Height Seated (Max) :
1mm
Package :
Tube
DMA Channels :
No
Number of I/Os :
25 I/O
EEPROM Size :
1K x 8
PWM Channels :
yes
Number of ADC Channels :
24 Channel
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
28-VFQFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
On Chip Program ROM Width :
16
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Bit Size :
8
Interface Type :
I2C, LIN, Serial, SMBus, USART
Series :
PIC® XLP™ 18Q
Speed :
64MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Screening Level :
TS 16949
Base Product Number :
PIC18F26
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package :
28-VQFN (4x4)
Number of Timers/Counters :
4 Timer
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Supply Voltage :
3V
Width :
4mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Core Processor :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Clock Frequency :
64MHz
Has ADC :
Number of Terminations :
28
Core Size :
8-Bit
Tradename :
PIC
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Terminal Form :
NO LEAD
RAM Size :
3.53K x 8
Terminal Pitch :
0.4mm
Length :
4mm