PIC18F26K80T-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F26K80T-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Pins :
28
Width :
5.6mm
Microchip
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Frequency :
64MHz
Published :
Base Product Number :
PIC18F26
Terminal Position :
Dual
Qualification :
AEC-Q100
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Timers/Counters :
5
Device Core :
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
1W
Number of SPI Channels :
1
Number of I/Os :
24 I/O
Data Bus Width :
8B
Supply Voltage :
3.3V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Tradename :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Core Processor :
Number of ADC Channels :
8
Series :
PIC® XLP™ 18K
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Style :
SMD/SMT
RAM Size :
3.6K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Data Converter :
A/D 8x12b
EEPROM Size :
1K x 8
Bit Size :
8
Connectivity :
ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Length :
10.5mm
Interface :
CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Memory Size :
64KB
Radiation Hardening :
No
DMA Channels :
No
Number of UART Channels :
2
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Watchdog Timer :
yes
Base Part Number :
PIC18F26K80
PWM Channels :
Number of I/O :
24
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
Core Size :
8-Bit
Brand :
Microchip Technology / Atmel
CPU Family :
Height :
1.85mm
Has ADC :
Speed :
64MHz
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Mounting Type :
Surface Mount
Data Converters :
A/D 8x12b
Product Status :
Active
Number of Terminations :
28
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package :
28-SSOP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PIC18F26K80T-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F26K80T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC18F26K80, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, PIC18F26K80T-I/SS pinout, PIC18F26K80T-I/SS datasheet PDF, PIC18F26K80T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F26K80T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.