PIC18F26K80-I/MM
Mfr.Part #
PIC18F26K80-I/MM
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN
Stock
451
In Stock :
451
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Published :
2010
Package :
Tube
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Max Operating Temperature :
85 °C
Memory Size :
64KB
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Schedule B :
8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Core Size :
8-Bit
ECCN Code :
3A001.A.3
Width :
6mm
Supply Voltage :
3.3V
Qualification :
Core Architecture :
PIC
Frequency :
64MHz
DAC Channels :
MCU
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
DMA Channels :
No
Package Type :
QFN
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Length :
6mm
Max Frequency :
64 MHz
Internal
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Pin Count :
28
Surface Mount :
yes
Family Name :
PIC18F
Radiation Hardening :
Speed :
64MHz
Interface Type :
I2C, SPI
PIC
Additional Feature :
IT ALSO OPERTES IN 4MHZ AT 1.8V MIN SUPPLY
Max Power Dissipation :
1W
Memory Type :
Flash
Number of Programmable I/O :
24
Number of Timers/Counters :
5
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supplier Device Package :
28-QFN-S (6x6)
PWM Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Has ADC :
Packaging :
Tube
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Part Number :
PIC18F26K80
Data Converter :
A/D 8x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
EEPROM Size :
1K x 8
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Data Converters :
A/D 8x12b
Supply Current-Max :
12mA
Data Rate :
16Mbit/s
Terminal Position :
QUAD
Tradename :
Number of I/Os :
24
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Base Product Number :
PIC18F26
Series :
PIC® XLP™ 18K
Interface :
CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Dimensions :
6 x 6 x 0.95mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Height Seated (Max) :
1mm
RoHS :
Compliant
Number of UART Channels :
2
Connectivity :
ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Microchip
Number of Terminations :
Number of SPI Channels :
1
Height :
0.95mm
RAM Size :
3.6K x 8
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of I/O :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of I2C Channels :
1
Min Supply Voltage :
1.8 V
1 (Unlimited)
Instruction Set Architecture :
Harvard
Datasheets
PIC18F26K80-I/MM
Microchip Technology PIC18F26K80-I/MM
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F26K80-I/MM Overview
PIC18F26K80-I/MM Features
This MCU is equipped with 64KB of flash memory and 4KB of RAM, supporting complex digital signal operations and data management without compromising performance. Key features include: - An extensive operating voltage range from 1.8V to 5.5V, catering to low-power requirements. - Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP) module for advanced control systems. - Dual Oscillator options, allowing for flexible clock strategies. - Robust serial communication interfaces, including CAN, SPI, I2C, and USART, which facilitate multi-peripheral connectivity. - 12-bit, 16-channel Analog-to-Digital Converter (ADC) for precise sensor reading and real-time data analysis. - Comprehensive programmable watchdog timer for improved system reliability.