PIC18F26K20T-I/SO
Mfr.Part #
PIC18F26K20T-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
Power Supplies :
2/3.3V
Terminal Pitch :
1.27mm
EEPROM Size :
1K x 8
ROM (words) :
RoHS :
Details
PWM Channels :
yes
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Width :
7.49 mm
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Frequency :
64MHz
Supply Current-Max :
15mA
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
DAC Channels :
Internal
Terminal Form :
Gull wing
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Published :
Data Converter :
A/D 11x10b
Supplier Device Package :
28-SOIC
Data Converters :
A/D 11x10b
Memory Size :
64KB
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of I/O :
24
Series :
PIC® XLP™ 18K
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
PIC18F26
Device Core :
Microchip
Supply Voltage :
3.3V
Number of I/Os :
25 I/O
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Length :
17.9mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Programmable I/O :
25
Radiation Hardening :
Brand :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MIN SUPPLY FOR 16 MHZ AND OPERATES AT 2V FOR 20 MHZ
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Speed :
64MHz
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of ADC Channels :
11 Channel
Mount :
Surface Mount
RAM Size :
3.8K x 8
Terminal Position :
Dual
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
ECCN Code :
3A991.A.2
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
PIC18F26K20
Number of Pins :
Height Seated (Max) :
2.65mm
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Mounting Style :
SMD/SMT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Timers/Counters :
4
Height :
2.31 mm
Datasheets
PIC18F26K20T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F26K20T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC18F26K20, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC18F26K20T-I/SO pinout, PIC18F26K20T-I/SO datasheet PDF, PIC18F26K20T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F26K20T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.