PIC18F25K50T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F25K50T-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN
Microcontrollers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Power Supplies :
2.5/5V
RAM Size :
2K x 8
Data Converters :
A/D 14x10b
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of I/O :
25
Data Bus Width :
8B
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Core Processor :
PIC
Watchdog Timer :
yes
Bit Size :
8
Data Converter :
A/D 14x10b
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
3V
- 40 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Frequency :
48MHz
Base Part Number :
PIC18F25K50
RoHS :
Details
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Supply Current-Max :
11.5mA
Base Product Number :
PIC18F25
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Max Power Dissipation :
1W
Oscillator Type :
Internal
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
CPU Family :
PIC
Memory Size :
32kB
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
DMA Channels :
No
Published :
Product Status :
Active
Speed :
48MHz
Length :
6mm
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES IN 20MHZ AT 2.3V MIN SUPPLY
Series :
PIC® XLP™ 18K
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Core Size :
8-Bit
JESD-609 Code :
e3
On Chip Program ROM Width :
16
ECCN Code :
3A001.A.3
Number of Pins :
28
Has ADC :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
2 Weeks
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Height Seated (Max) :
1mm
Number of Terminations :
44
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Tradename :
Number of Timers/Counters :
4
PWM Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product :
MCU
EEPROM Size :
256 x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA