PIC18F25K20-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F25K20-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Max Operating Temperature :
85 °C
Data Converters :
A/D 11x10b
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Microchip
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Height :
1.85mm
Data Converter :
A/D 11x10b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Family Name :
PIC18F
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Terminal Position :
Dual
Program Memory Type :
Flash
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of Ethernet Channels :
0
Package :
Tube
Number of I/Os :
25 I/O
Has ADC :
yes
Speed :
64MHz
Memory Type :
Flash
Max Power Dissipation :
1W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Mounting Type :
Surface Mount
DMA Channels :
No
Base Part Number :
PIC18F25K20
EEPROM Size :
256 x 8
Factory Lead Time :
7 Weeks
Length :
10.5mm
RAM Size :
1.5K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Style :
SMD/SMT
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Bit Size :
8
Dimensions :
10.5 x 5.6 x 1.85mm
Number of ADC Channels :
11
Number of Timers/Counters :
4
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Watchdog Timer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
CPU Family :
PIC
Data Bus Width :
8B
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 3.6 V
Memory Size :
32kB
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Min Supply Voltage :
1.8 V
Number of Terminations :
28
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Supplier Device Package :
28-SSOP
Number of I/O :
24
Number of Programmable I/O :
25
Tradename :
PIC
Pbfree Code :
Product :
MCU
Width :
5.6mm
Device Core :
Power Supplies :
2/3.3V
Core Size :
8-Bit
Frequency :
64MHz
Termination :
SMD/SMT
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I2C Channels :
1
Max Frequency :
64 MHz
Number of UART Channels :
0
Pin Count :
28
Number of PWM Channels :
5
Radiation Hardening :
No
Core Architecture :
Lead Free :
Lead Free
Max Supply Voltage :
3.6 V
Number of SPI Channels :
1
Package Type :
SSOP
Min Operating Temperature :
-40 °C
Oscillator Type :
Internal
Series :
PIC® XLP™ 18K
Base Product Number :
PIC18F25
RoHS :
Details
Qualification :
AEC-Q100
Instruction Set Architecture :
RISC
Packaging :
Tube
Core Processor :
Number of Pins :
Schedule B :
Product Status :
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V