PIC18F24K20T-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F24K20T-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Width :
5.3 mm
Terminal Form :
Gull wing
Tradename :
PIC
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 20 MHZ
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Bit Size :
8
Oscillator Type :
Internal
DMA Channels :
No
Watchdog Timer :
yes
Height Seated (Max) :
2mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
No
Number of Programmable I/O :
25
Published :
JESD-609 Code :
e3
Data Converter :
A/D 11x10b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Position :
Dual
RoHS :
Details
Lead Free :
Lead Free
Number of Timers/Counters :
4
Mounting Type :
Surface Mount
Data Bus Width :
8B
Has ADC :
yes
EEPROM Size :
256 x 8
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Product :
MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Device Core :
PIC
Supply Voltage :
3.3V
PWM Channels :
Number of Terminations :
28
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Power Supplies :
2/3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Height :
1.75 mm
Brand :
Memory Size :
16kB
Pbfree Code :
Base Part Number :
PIC18F24K20
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Number of I/Os :
25 I/O
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Converters :
A/D 11x10b
Pin Count :
28
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Product Status :
Active
Number of I/O :
24
Mounting Style :
SMD/SMT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supplier Device Package :
28-SSOP
Speed :
64MHz
Mount :
Surface Mount
Length :
10.2mm
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Frequency :
64MHz
Base Product Number :
PIC18F24
RAM Size :
768 x 8
Series :
PIC® XLP™ 18K
Number of Pins :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ROM (words) :
Number of ADC Channels :
11 Channel
Core Size :
8-Bit
Program Memory Type :
Flash
Core Processor :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
ECCN Code :
3A991.A.2
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Terminal Pitch :
0.65mm
Microchip
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Radiation Hardening :
CPU Family :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
On Chip Program ROM Width :
16
Supply Current-Max :
15mA
Datasheets
PIC18F24K20T-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F24K20T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC18F24K20, Number of Pins:28, PIC18F24K20T-I/SS pinout, PIC18F24K20T-I/SS datasheet PDF, PIC18F24K20T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F24K20T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC18F24K20T-I/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F24K20T-I/SS Overview
PIC18F24K20T-I/SS Features
This MCU boasts a variety of features that make it a competitive option for developers and engineers. It includes a 10-bit, 12-channel ADC, which allows for high precision analog to digital conversion. The device operates at speeds up to 64 MHz, thanks to its internal oscillator, and supports enhanced power management capabilities which minimize power consumption during idle and active states. Furthermore, its 28-pin SSOP (Shrink Small Outline Package) allows for a compact footprint on PCBs, making it suitable for space-constrained applications.