PIC18F2455T-I/SO
Mfr.Part #
PIC18F2455T-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
Width :
7.49 mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Core Size :
8-Bit
Pin Count :
28
Number of ADC Channels :
10 Channel
RoHS :
Details
Product :
MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Interface Type :
EAUSART, I2C, SPI
Number of Timers/Counters :
4
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Tradename :
PIC
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
28
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Supply Current-Max :
50mA
Access Time :
48 μs
Device Core :
PIC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
48MHz
Base Part Number :
PIC18F2455
Watchdog Timer :
yes
On Chip Program ROM Width :
16
Brand :
Frequency :
48MHz
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB
Number of I/Os :
24 I/O
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Oscillator Type :
Internal
Data Bus Width :
8B
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Bit Size :
8
Length :
17.87 mm
Supplier Device Package :
28-SOIC
Operating Supply Voltage :
5V
CPU Family :
Base Product Number :
PIC18F2455
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Published :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Series :
PIC® 18F
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height :
2.31 mm
Program Memory Size :
24KB 12K x 16
RAM Size :
2K x 8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of I/O :
24
Memory Size :
24KB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Data Converters :
A/D 10x10b
Terminal Position :
Dual
Core Processor :
Data Converter :
A/D 10x10b
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
PIC18F2455T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2455T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC18F2455, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC18F2455T-I/SO pinout, PIC18F2455T-I/SO datasheet PDF, PIC18F2455T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2455T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.