PIC18F2220T-I/SO
Mfr.Part #
PIC18F2220T-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
On Chip Program ROM Width :
16
Core Size :
8-Bit
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Memory Size :
4kB
Lead Free :
Lead Free
Device Core :
PIC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Data Bus Width :
8B
Published :
Core Processor :
PIC
Pin Count :
28
Number of Pins :
28
Data Converters :
A/D 10x10b
Length :
17.87mm
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Height Seated (Max) :
2.64mm
Power Supplies :
5V
Number of I/O :
25
Factory Lead Time :
7 Weeks
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Data Converter :
A/D 10x10b
Supplier Device Package :
28-SOIC
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Pitch :
1.27mm
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Additional Feature :
OPERATES AT 2V MIN SUPPLY
DMA Channels :
Flash
ROM (words) :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Product Status :
Active
Base Part Number :
PIC18F2220
Base Product Number :
PIC18F2220
CPU Family :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
1W
Package :
Tape and Reel (TR)
PWM Channels :
yes
Bit Size :
8
Operating Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Access Time :
40 μs
Speed :
40MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM Size :
512 x 8
Has ADC :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Watchdog Timer :
Number of Timers/Counters :
5
Frequency :
40MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage :
5V
Pbfree Code :
EEPROM Size :
256 x 8
DAC Channels :
No
Terminal Position :
Dual
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Radiation Hardening :
Number of Terminations :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Series :
PIC® 18F
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
PIC18F2220T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2220T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC18F2220, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, PIC18F2220T-I/SO pinout, PIC18F2220T-I/SO datasheet PDF, PIC18F2220T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2220T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.