PIC18F16Q40-I/P
Mfr.Part #
PIC18F16Q40-I/P
Package / Case
PDIP-20
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 20DIP
Stock
50
In Stock :
50
Number of I/O :
18
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Microchip
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Family Name :
Active
RoHS :
Details
Mounting Style :
Through Hole
Product :
MCU
Core Size :
8-Bit
Number of I/Os :
18 I/O
Base Product Number :
PIC18F16
Oscillator Type :
Internal
Package Type :
20-PDIP
Series :
PIC® 18F
Package / Case :
PDIP-20
EEPROM Size :
512 x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
DAC Resolution :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Interfaces :
I2C, SPI, UART
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
4K x 8
Qualification :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 17x12b; D/A 2x8b
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Supplier Device Package :
20-PDIP
Device Core :
Speed :
64MHz
Program Memory Size :
64 kb
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Datasheets
PIC18F16Q40-I/P
Microchip Technology PIC18F16Q40-I/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F16Q40-I/P Overview
PIC18F16Q40-I/P Features
The PIC18F16Q40-I/P microcontroller is equipped with several features that make it ideal for complex and demanding applications. Key features include 64KB of flash memory, a versatile set of peripherals such as multiple communication interfaces (I2C, SPI, UART), and an extended operating voltage range of 1.8V to 5.5V. It also supports numerous PWM outputs and has a built-in Analog-to-Digital Converter (ADC) with computation capability, enabling enhanced sensor integration and real-time data analysis.