PIC18F15Q41T-I/SO
Mfr.Part #
PIC18F15Q41T-I/SO
Package / Case
SOIC-20
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 20SOIC
Number of Timers/Counters :
2 x 8 bit, 3 x 16 bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
RAM Size :
2K x 8
Package / Case :
SOIC-20
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of I/Os :
18 I/O
Speed :
64MHz
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
20-SOIC
Microchip
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC18F15
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Converters :
A/D 17x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Series :
PIC® 18F