PIC18F13K50-I/SS
Mfr.Part #
PIC18F13K50-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
Microcontrollers
Number of SPI Channels :
1
Supply Voltage :
3V
Number of I/Os :
15 I/O
RoHS :
Details
Data Converters :
A/D 11x10b
Dimensions :
7.5 x 5.6 x 1.85mm
Bit Size :
8
Tradename :
PIC
Max Power Dissipation :
800mW
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI, USB
Number of A/D Converters :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Watchdog Timer :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
20
EEPROM Size :
256 x 8
Number of I/O :
14
Frequency :
48MHz
Number of ADC Channels :
11
Speed :
48MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Ethernet Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Published :
CPU Family :
PIC
Length :
7.5mm
Core Processor :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Density :
64 kb
Product Status :
Active
Has ADC :
yes
Number of PWM Channels :
4
REACH SVHC :
No SVHC
Program Memory Type :
Flash
JESD-609 Code :
e3
Product :
MCU
Data Bus Width :
8B
Terminal Form :
Gull wing
Base Product Number :
PIC18F13
Number of I2C Channels :
Memory Size :
8kB
Supplier Device Package :
20-SSOP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Supplies :
2/5V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
PIC18F13K50
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Position :
Dual
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Factory Lead Time :
8 Weeks
Data Converter :
A/D 11x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Bits :
8
Number of UART Channels :
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Number of Timers/Counters :
4 Timer
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Programmable I/O :
15
Family Name :
Tube
Number of Pins :
20
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Pin Count :
Height :
1.85mm
Packaging :
Tube
Width :
5.6mm
Series :
PIC® XLP™ 18K
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Style :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Instruction Set Architecture :
RISC
Mounting Type :
Surface Mount
DMA Channels :
No
Terminal Pitch :
0.65mm
Mount :
Surface Mount
RAM Size :
512 x 8
Package Type :
SSOP
Microchip
Device Core :
Termination :
SMD/SMT
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB
Pbfree Code :
Datasheets
PIC18F13K50-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F13K50-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC18F13K50, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, PIC18F13K50-I/SS pinout, PIC18F13K50-I/SS datasheet PDF, PIC18F13K50-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F13K50-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.