PIC18F1220-H/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F1220-H/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 18DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Min Supply Voltage :
4.2V
Memory Size :
4kB
Core Processor :
PIC
Core Architecture :
PIC
Min Operating Temperature :
-40°C
Data Converters :
A/D 7x10b
Base Product Number :
PIC18F1220
Supplier Device Package :
18-PDIP
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Number of Timers/Counters :
4
Base Part Number :
PIC18F1220
Watchdog Timer :
yes
Oscillator Type :
Internal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Size :
8-Bit
Frequency :
25MHz
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Number of I/O :
16
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Memory Type :
Flash
Number of Pins :
18
Interface :
UART, USART
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Max Supply Voltage :
5.5V
Max Operating Temperature :
150°C
Max Frequency :
40MHz
Speed :
25MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
RAM Size :
256 x 8
Connectivity :
UART/USART
Radiation Hardening :
No
Data Bus Width :
8B
Factory Lead Time :
6 Weeks
Program Memory Type :
Flash
EEPROM Size :
256 x 8
Mount :
Through Hole
Series :
PIC® 18F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Tube
Data Converter :
A/D 7x10b
Published :
Packaging :
Tube
Number of Programmable I/O :
16
Datasheets
PIC18F1220-H/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F1220-H/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC18F1220, Operating Temperature:-40°C~150°C TA, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:18, Mounting Type:Through Hole, PIC18F1220-H/P pinout, PIC18F1220-H/P datasheet PDF, PIC18F1220-H/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F1220-H/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.