PIC17C752T-33I/PT
Mfr.Part #
PIC17C752T-33I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB OTP 64TQFP
No
Height Seated (Max) :
1.2mm
Pin Count :
64
Access Time :
33 μs
Interface :
I2C, RS-232, SCI, SPI, UART, USART
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Number of Timers/Counters :
8
Supply Voltage :
5V
Length :
10mm
Number of I/O :
50
Package :
Tape and Reel (TR)
Power Supplies :
5V
EEPROM Size :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.5mm
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
No
Product Status :
Obsolete
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RAM Size :
454 x 8
PIC
ECCN Code :
3A991.A.2
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Base Part Number :
PIC17C752
Terminal Position :
QUAD
Memory Size :
8kB
Frequency :
33MHz
Max Power Dissipation :
1W
Data Converter :
A/D 12x10b
Has ADC :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
64-TQFP
Number of Pins :
64
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
JESD-609 Code :
e3
Speed :
33MHz
Data Converters :
A/D 12x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Number of Terminations :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V