PIC17C44T-25E/PQ
Mfr.Part #
PIC17C44T-25E/PQ
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP
Microcontrollers
Series :
PIC® 17C
Program Memory Type :
OTP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
Number of Timers/Counters :
8
Connectivity :
UART/USART
Max Power Dissipation :
1W
EEPROM Size :
Speed :
25MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Memory Type :
EPROM
Interface :
SCI, UART, USART
Min Supply Voltage :
4.5V
Max Frequency :
25MHz
Number of I/O :
33
Max Supply Voltage :
5.5V
Number of Pins :
44
Package / Case :
44-QFP
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Obsolete
Base Part Number :
PIC17C44
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V
Core Architecture :
No
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Watchdog Timer :
yes
Frequency :
25MHz