PIC17C43T-25/PT
Mfr.Part #
PIC17C43T-25/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44TQFP
RAM Size :
454 x 8
Core Architecture :
No
RoHS :
Compliant
Base Product Number :
PIC17C43
Published :
Number of I/Os :
Pin Count :
44
No
Max Operating Temperature :
70 °C
Package / Case :
44-TQFP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
25MHz
Memory Size :
4kB
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Length :
10mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height Seated (Max) :
1.2mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V
ROM (words) :
Core Processor :
Number of Programmable I/O :
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Number of Pins :
44
Package :
Tape and Reel (TR)
Power Supplies :
5V
Base Part Number :
PIC17C43
Min Supply Voltage :
4.5 V
Number of Terminations :
Min Operating Temperature :
0 °C
EPROM
Terminal Form :
Gull wing
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Position :
QUAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Frequency :
25 MHz