PIC17C43-33/PQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC17C43-33/PQ
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-QFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Part Number :
PIC17C43
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
454 x 8
Surface Mount :
yes
Bit Size :
8
Peripherals :
POR, PWM, WDT
DMA Channels :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
PWM Channels :
yes
Core Processor :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS :
Compliant
Terminal Position :
QUAD
Max Frequency :
33 MHz
CPU Family :
PIC
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
44
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V
Interface :
SCI, UART, USART
Supply Current-Max :
50mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Interfaces :
SCI/USART
Package / Case :
44-QFP
JESD-609 Code :
e3
Core Architecture :
Data Converters :
Terminal Form :
Gull wing
Max Supply Voltage :
5.5 V
Oscillator Type :
External
Speed :
33MHz
Operating Supply Voltage :
5V
Memory Type :
OTP
Min Operating Temperature :
0 °C
Lead Free :
Lead Free
Published :
Max Operating Temperature :
70 °C
Factory Lead Time :
25 Weeks
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DAC Channels :
No
Product Status :
Active
Number of I/O :
33
Has ADC :
Packaging :
Tray
Number of I/Os :
33
Supply Voltage :
5V
On Chip Program ROM Width :
16
Radiation Hardening :
Watchdog Timer :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.8mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Base Product Number :
PIC17C43
Number of Terminations :
44
Memory Size :
8kB
Package :
Tray
Data Bus Width :
8B
Length :
10mm
Number of Timers/Counters :
4
Access Time :
33 μs
Connectivity :
UART/USART
Max Power Dissipation :
1W
Height Seated (Max) :
2.35mm
EEPROM Size :
Device Core :
ECCN Code :
EAR99
Frequency :
33MHz
Min Supply Voltage :
4.5 V
Pbfree Code :
Number of Programmable I/O :
Program Memory Type :
OTP
Pin Count :
Address Bus Width :
16
Power Supplies :
5V
Core Size :
8-Bit
Series :
PIC® 17C
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V