PIC17C43-25I/PQ
Mfr.Part #
PIC17C43-25I/PQ
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQFP
Microcontrollers
Lead Free :
Lead Free
Access Time :
25 μs
Series :
PIC® 17C
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
Number of I/Os :
33
Data Converters :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
EEPROM Size :
Package :
Tray
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Obsolete
Terminal Position :
QUAD
On Chip Program ROM Width :
16
8-Bit
Core Architecture :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Connectivity :
UART/USART
Min Operating Temperature :
-40 °C
RAM Size :
454 x 8
Number of Pins :
44
Interface :
SCI, UART, USART
Packaging :
Tray
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Power Supplies :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Height Seated (Max) :
2.35mm
Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Operating Temperature :
85 °C
Program Memory Type :
OTP
Memory Type :
EPROM
Base Part Number :
PIC17C43
Frequency :
25MHz
Base Product Number :
PIC17C43
JESD-609 Code :
e3
Address Bus Width :
16
Max Supply Voltage :
5.5 V
RoHS :
Compliant
Package / Case :
44-QFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V
Length :
10mm
Number of I/O :
33
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peripherals :
POR, PWM, WDT
PWM Channels :
Speed :
25MHz
Max Frequency :
25 MHz
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
ROM (words) :
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
External
Radiation Hardening :
Pin Count :
44
Number of Programmable I/O :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Min Supply Voltage :
4.5 V
Max Power Dissipation :
1W