PIC17C42AT-33E/PQ
Mfr.Part #
PIC17C42AT-33E/PQ
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44MQFP
3 (168 Hours)
Number of I/Os :
33
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Min Operating Temperature :
-40°C
8
Product Status :
Obsolete
Package / Case :
44-QFP
Base Product Number :
PIC17C42
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V
Max Supply Voltage :
6V
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Min Supply Voltage :
4.5V
Memory Size :
2kB
Core Architecture :
PIC
Access Time :
33 μs
EEPROM Size :
Frequency :
33MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Max Power Dissipation :
1W
SCI, UART, USART
Max Frequency :
33MHz
Core Size :
8-Bit
Number of Programmable I/O :
RAM Size :
232 x 8
Base Part Number :
PIC17C42A
Number of Pins :
44
Speed :
33MHz